Nad łóżeczko sowy czy motylki? A może drzewo? Naklejki czy tapeta? Kocyk odrobinę większy, by dłużej posłużył? Czy taki idealny do dziecięcego łóżeczka? Pościel pastelowa, monochromatyczna, w łączkę czy z ciekawą grafiką? Przyszli rodzice zawsze szukają idealnych rozwiązań, naturalne jest, że ich dziecko musi mieć wszystko, co najlepsze. Dobierają dodatki według swoich upodobań i wskazówek specjalistów. Wiedzą, jakie dokładnie wymiary musi mieć idealne łóżeczko, przewijak, wanienka… Szukają pięknych pościeli czy poduszek, pamiętając, jakie tkaniny są odpowiednie dla małego dziecka, którego skóra jest cztery razy cieńsza od skóry dorosłego. Prababcia babci, babcia młodej mamie – z pokolenia na pokolenie przechodzi wiedza, że to bawełna, właśnie bawełna jest najlepsza!

Nic odkrywczego, prawda? Ale czy wiecie, ile razy trzeba wyprać bawełnianą poszewkę lub ubranko, by było bezpieczne dla dziecka? Żeby wypłukać z niej chemię, której używano podczas uprawy bawełny, a która sprzyja powstawaniu alergii u dzieci? Szesnaście razy! Ręka do góry, kto tyle razy wyprał każdą bawełnianą rzecz kupioną dla maluszka… Szesnaście porcji płynu lub proszku, tyle samo odpalonych programów pralki, tyle samo większe zużycie wody i prądu. O wyglądzie niektórych dodatków wypranych szesnaście razy z rzędu lepiej za dużo nie myśleć, prawda?

Warto za to pomyśleć o bawełnie organicznej (ang. organic cotton), określanej również jako bawełna ekologiczna lub naturalna. Przy uprawie bawełny organicznej używane są jedynie takie substancje, które nie szkodzą środowisku i są biodegradowalne. Uprawy są ekologiczne, bawełna jest zbierana ręcznie i barwiona naturalnymi barwnikami. A skoro włókna bawełny naturalnej nie są osłabione żadnymi środkami chemicznym, powstałe z nich akcesoria czy ubrania są znacznie trwalsze i dłużej mogą nam posłużyć.

Jest zatem aspekt zdrowotny – w przypadku organic cotton nie ma miejsca na kumulowanie środków chemicznych i podrażnianie wrażliwej dziecięcej skóry. Jest aspekt praktyczny – produkty z bawełny ekologicznej są trwalsze, dzięki czemu – nie tracąc nic z wyglądu – mogą być użytkowane dłużej. I jakby tego było mało – bawełna organiczna jest po prostu milsza w dotyku, miękka, mięsista… Tego się nie da opisać, to trzeba po prostu poczuć :)

Kosze na zabawki, ozdobne poszewki na poduszki, pościele – większość dodatków z naszego sklepu uszyta jest właśnie z bawełny ekologicznej. Żeby było bezpieczniej i niewiarygodnie miękko, żeby dłużej posłużyło i zupełnie przy okazji cieszyło oko niebanalnym skandynawskim wzornictwem. Zupełnie w gratisie dodajemy miłą świadomość, że oto wspieramy ekologiczne uprawy. Rolnicy, którzy decydują się na bawełnę naturalną muszą bowiem przygotowywać glebę do jej uprawy przez przynajmniej trzy lata… Trzy lata dla ziemi bez chemii, bez pestycydów. Miło jest mieć w tym udział.

 Zdjęcia: Ferm LIVING, tekst: Olga Kromuszczyńska.